A koronavírus-járvány tragikus következményei mellett sokan kiemelnek egy nagy pozitívumot is: a távmunka előtérbe kerülését. Ám egyre több jel utal arra, hogy a „home office” térnyerése csak átmeneti volt.
A BBC beszámolója felhívja a figyelmet egy új jelenségre: egyre több munkavállalót hívnak vissza irodai munkavégzésre, akik ezért inkább olyan új munkahelyet kezdtek keresni, ahol továbbra is kiélvezhetik a járvány alatt megszokott távmunka előnyeit.
Az újonnan felfedezett rugalmasság ugyanis, amelyet sok munkavállaló tapasztalt a járvány közepette, kitörölhetetlen nyomot hagyott. A munka és a magánélet közötti egyensúly könnyebb megteremtésének lehetősége, valamint az ingázás elhagyása a kaotikus időszak rendkívül pozitív mellékhatása volt – és most alkalmazottak milliói nem hajlandók visszamenni az irodába.
Ennek következében megugrott a kereslet az olyan munkalehetőségek iránt, amelyek legalább részben távmunkát kínálnak.
Az Egyesült Királyságban a home office-t keresők száma a LinkedIn adatai szerint 790%-kal nőtt 2020 márciusa és 2022 márciusa között. Az arányok hasonlóak Európa más országaiban, valamint az Egyesült Államok nagy részén is.
És a jelenség az elmúlt néhány hónapban csak fokozódik. Az Egyesült Államokban 2022 februárjában a LinkedInen keresztül benyújtott álláspályázatok 50%-a olyan pozíciókra irányult, amelyek otthoni munkavégzést kínáltak. Áprilisban, amikor az Airbnb bejelentette a lakóhelyről való munkát lehetővé tevő „Élj és dolgozz bárhol” irányelvét, egy hét alatt 800 ezren keresték fel a cég álláshirdetését.
Phil Burch, a birminghami Gleeson Recruitment Group beszerzési üzletágának vezetője úgy vélekedik, a kifejezetten távmunkát ígérő állások iránti fokozott érdeklődés annak köszönhető, hogy sokan aggódnak a járvány alatt megszokott – de ideiglenes – távmunka megszűnése miatt.
Jogos az aggodalom?
Chris Preston, a vállalati kultúra fejlesztését célul kitűző The Culture Builders alapítója szerint igen. „A jelenlegi távmunka megszűnik. Látni fogjuk, hogy sokakat visszahoznak az irodába.” – hangsúlyozza határozott álláspontját.
Véleménye szerint a cégek közül sokan az egyszerűbb megoldást fogják választani, és nem töltenek azzal időt, hogy felmérjék, a távmunkának milyen előnyei és milyen hátrányai vannak, valamint milyen mértékben lehet beépíteni azt a normál munkavégzés keretei közé.
„Inkább visszahívnak mindenkit, mert ez egyszerűbb” – véli.
Úgy tűnik, az adatok igazolják a felvetéseit. A Pew Research Center felmérése szerint 2020 októberében a távolról végezhető munkával rendelkező amerikai munkavállalók 71%-a otthonról dolgozott. 2022 februárjára ez az arány 59%-ra csökkent. Az Egyesült Királyságban hasonló a történet. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022 januárjában a munkavállalók több mint egyharmada (36%) hetente legalább egy napot otthonról dolgozott. Ez elég jelentős visszaesés a 2020 júniusi 49%-hoz képest.
Vannak pozitív jelek is
A jó hír azonban az, hogy egyes szakértők szerint ez a jelenség viszonylag rövid életű lehet, és fokozatosan enyhülni fog.
Prithwiraj Choudhury, a Harvard közgazdász professzora úgy gondolja, a vállalatok kénytelenek lesznek nyitni a távmunka felé, különben fennáll a veszélye, hogy elveszítik az esélyt a legtehetségesebb munkavállalók alkalmazására. „A munkavállalók már most is, és egyre inkább megkövetelik a rugalmasságot” – mondja.
Choudhury szerint azok a cégek viszont, akik felkínálják a távmunka lehetőségét, valódi „tehetségmágnesekké” válhatnak.
„Vonzani fogják és megtartják a tehetségeket, és azok a cégek, amelyek nem hajlandóak haladni a korral, kezdetben elveszítik majd tehetségeiket, később pedig alkalmazkodni kényszerülnek.”
Érdemes elolvasniHa nincs home office, felmondanak a dolgozók
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon